De basis van veel streekdrachten was de lange zwarte geplooide wollen rok. Die was meestal van topkwaliteit en kon bijna een heel leven meegaan. Een enkele keer kom ik zo’n rok tegen die ik dan met plezier in m’n shop plaats. Daar is vast (straks) iemand blij mee.
Met zo’n rok als basis kon vroeger de streekdracht verder worden ingevuld, en kwamen de kunstige en kleurige kreaties prachtig tot hun recht.
In voorbereiding koningsdag heb ik even op de websites van Staphorst (waar deze fraaie kraplappen vandaan komen) en Marken (daarover dadelijk) gekeken. Op deze plekken wordt morgen nog weer volop de traditionele en trotse streekdracht gedragen! Die fleurige vrolijke kleding is nog weer life te zien!
De rok en de hesjes zijn voor m’n shop (hoewel die nu dicht is, het is tijd om niet op websites te kijken, maar zelf op vrijmarkten te speuren naar mooie vondsten!).
Koningsdag is ook een dag voor een tompoezen en oranjebitter. Alles wat oranje is kan erbij en verhoogt de feestvreugde!
Vorige maand kocht ik van een Marker man een fles-schortje, en dat is ook leuk om te zien. Dit is gemaakt van restjes oude streekdrachtstoffen. De lus van de oranje band gaat om de hals van de fles, en met de goudgele linten bind je het schortje achter vast.
Die rok als basis: àl het oranje komt er prachtig op uit!
Maar niet al het oranje gaat zo lang mee als die degelijke donkere wollen rok: